مزایای خرید متانول از شرکت بزرگ اسیدیران :

 • بهترین قیمت متانول بازار به دلیل خرید انبوه
 • بهترین کیفیت متاول بازار به دلیل صادرات
 • ارسال سریع و به موقع و پشتیبانی محصول
 • تضمین برگشت جنس  در صورت نارضایتی
 • بسته بندی های 20 لیتری تا 25 تنی

توضیحات کلی محصول :

تولید متانول :

در تولید متانول برای سراسر جهانیان امری ضروری بوده و جزو سه مواد پتروشیمی پرمصرف دنیا می باشد . تولید متانول از گاز بوده و قیمت جهانی گاز با قیمت متانول رابطه ای مستقیم دارد . هم اکنون در کشور عزیزمان چهار پتروشیمی در زمینه تولید متانول فعالیت دارند که به ترتیب متانول پتروشیمی شیراز ، متانول پتروشیمی کاوه ، متانول پتروشمی زاگرس و متانول پتروشیمی فن آوران در صدر فروش هر هفته کشور می باشند .

نحوه خرید متانول :

خرید متانول برای عموم مردم کشورمان دغدغه ای است بس پر مخاطره بدین دلیل که هم کیفیت جنس و هم قیمت آن با توجه به نوسانات هر هفتگی بورس خرید متانول را برای مشتریان سخت نموده است .

همین دلایل شرکت بزرگ اسیدیران را بر آن داشته که با توجه به درخواست و نیاز بازار ، اقدام به تهیه و توزیع و پخش این محصول ارزشمند نماید  حدالامکان می کشود با تهیه ارزان و ارائه به موقع جنس در هر بسته بندی دلخواه مشتری من جمله کالن های 20 لیتری ، بشکه های 220 لیتری ، مخازن 1000 لیتری ، مخازن 2000 لیتری پشت نیسانی و حواله های 25 تنی ، نیاز مشتریان عزیز را به نحو احسنت تامین نماید .

کیفیت و قیمت متانول :

قیمت متانول و مهمتر از آن کیفیت متانول مسئله ای نیست که بتوان به راحتی از کنار آن عبور کرد لذا شرکت بزرگ اسیدیران نیز این مسئله را برای مشتریان راحت تر و مطمئن تر نموده است .

شرکت اسیدیران متانول صادراتی خود را با تضمین برگشت جنس در صورت هر نارضایتی ممکن از مشتری ارائه مینماید همچنین قیمت متانول 99.9 درصد این شرکت به دلیل خرید انبوه بالای 10 هزار تن در سال ، پایین ترین قیمت بازار بوده و مشتریان برای خرید نیاز به ایجاد دغدغه برای خود در این زمینه ندارند .

صنایع مصرف کننده متانول :

همانطور که در بالا نیز اشاره شد الکل متانول جزو پر مصرف ترین مواد شیمیایی و پتروشیمی دنیا و در زیرمجموعه آن کشورمان میباشد .

بیشترین خرید متانول برا تولید شیشه شوی یا شیشه شور خودرو و منزل ، متانول برای تولید تینر ، متانول برای تولید رنگ ، متانول برای ریخته گری ، متانول برای صنایع چاپ ، متانول برای صنایع رزین و … می باشد .

این شرکت با توجه به سابقه طولانی مدت خود در زمینه فروش مواد شیمیایی این خدمت را برای مشتریان فراهم نموده است تا با ارتباط با کارشناسان این شرکت برای آموزش تولید شیشه شور خودرو با متانول ، آموزش تولید ژل آتش زا با متانول ، آموزش تولید تینر با متانول و سایر موارد مشاوره و راهنمایی دریافت کنند.

جهت سفارش و خرید متانول تماس بگیرید :

اطلاعات تماس با شرکت بزرگ اسیدیران :

تلفن های تماس :

مهندس سعید داداش زاده :            09146169367

مهندس فرهاد داداش زاده :            09148304472

مهندس اقدم :                             09142354052

آدرس شرکت :

دفتر تهران : جاده قدیم – شصت متری امام حسین – شصت متری شورآباد

دفتر تبریز : نرسیده به شهرک رجایی – جنب شرکت گاز – بر اتوبان اصلی

انبار تبریز : جاده آذرشهر – نرسیده به شهرک رجایی – کوی صنعتی شجره

1 ) معرفی :

آیا متانول ( CH3OH ) که متیل الکل یا کاربینول نیز نامیده می شود، یکی از مهم ترین مواد خام شیمیایی است. حدود 85 درصد از متانول تولید شده در صنایع شیمیایی به عنوان ماده اولیه یا حلال برای سنتز استفاده می شود.

باقی مانده در بخش سوخت و انرژی استفاده می شود که این استفاده در حال افزایش است.  ظرفیت تولید جهانی در سال 1989 حدود 21 میلیون تن در سال بودکه در سال 1993، به ظرفیت تولید جهانی 22.4 میلیون تن در هر سال رسید. در سال 2011، مصرف

خالص به 47 میلیون تن در هر سال رسید. که بخش عمده آن در صنعت فرمالدئید و سپس در صنعت اسید استیک استفاده می شود .

جنبه های تاریخی :

برای خرید متانول اولین بار در سال 1661 توسط « سر رابرت بویل » از طریق تصحیح سرکه چوب خام روی شیر آهک بدست آمد . او ترکیب جدید را adiaphorus spiritus lignorum نامید. JUSTUS VON LIEBIG (1803-1873) و J. B. A. DUMAS (1800-1884) به طور مستقل ترکیب متانول را تعیین کردند. در سال 1835، اصطلاح “متیل” بر اساس کار آنها وارد شیمی شد.

از حدود سال های 1830 تا 1923، «الکل چوب» که از تقطیر خشک چوب به دست می‌آمد، تنها منبع مهم متانول باقی ماند. در اوایل سال 1913،  A. MITTASCH و همکاران درکمپانی BASF با موفقیت ترکیبات آلی حاوی اکسیژن، از جمله اتانول، را از مونوکسید کربن و هیدروژن در حضور کاتالیزورهای اکسید آهن در طول کار توسعه ای روی سنتز آمونیاک تولید کردند. گام تعیین کننده در تولید صنعتی در مقیاس بزرگ

توسط »ماتیاس پیِر« و همکارانش در اوایل دهه 1920 با توسعه یک کاتالیزور اکسید روی – اکسید کروم (ZnO-Cr2O3) مقاوم در برابر گوگرد انجام شد  در پایان سال 1923، این فرآیند از مرحله توسعه به مرحله تولید در BASF Leuna Works تبدیل شد. فرآیندها در فشار بالا (25-35 مگاپاسکال) و 320-450 C انجام شد.آنها تولید صنعتی متانول را برای بیش از 40 سال دیکته کردند.

در سنتز متانول :

با این حال، در دهه 1960، ICI  مسیری را برای سنتز متانول ایجاد کرد که در آن گاز سنتز بدون گوگرد حاوی نسبت بالایی از دی اکسید کربن بر روی کاتالیزورهای اکسید مس واکنش نشان داد. این و سایر فرآیندهای کم فشار مرتبط با شرایط واکنش نسبتاً ملایم  ( 5–10MPa, 200–300℃ ) مشخص می شوند .  تولید متانول صنعتی امروزی هنوز بر اساس این اصول است. با این حال، ظرفیت نیروگاه های مقیاس بزرگ به بیش از 5000 تن در روز افزایش یافته است. )

2 ) خواص فیزیکی متانول :

در شرایط محیطی، قیمت متانول مایعی با قطبیت نسبتاً بالا و فشار بخار متوسط است. این مایع بی رنگ است و می تواند به عنوان یک حلال آلی معمولی استفاده شود که قادر به حل کردن مواد با قطبیت بالا و متوسط است. این ماده با آب ، الکل ها ، حلال های آلی مختلف و تا حدودی با روغن ها و چربی ها قابل اختلاط است. این یک ماده شیمیایی شناخته شده و آن است خواص شیمیایی را می توان در ادبیات به تفصیل یافت.

مجموعه ای از داده های فیزیکی کلیدی در جدول 1 نشان داده شده است.

جدول شماره 1 : داده های فیزیکی متانول :
داده های فیزیکی متانول :

داده های فیزیکی متانول :

اطلاعات دقیق تر در مورد متانول خالص و مخلوط های آن را می توان در ادبیات یافت، به عنوان مثال، خواص حلال، خواص وابسته به دما، داده های ترمودینامیکی، ظرفیت حرارتی مایع و آنتالپی، ویسکوزیته، رسانایی، و جنبه های ایمنی.

3  ) خواص شیمیایی :

اما متانول ساده ترین الکل آلیفاتیک است .  به عنوان نماینده معمولی این دسته از مواد، واکنش پذیری آن توسط گروه هیدروکسیل عملکردی تعیین می شود.

واکنش‌های متانول از طریق جدا شدن پیوند CO یا OH انجام می‌شود و با جایگزینی گروه H یا OH (الکل‌ها، آلیفاتیک) مشخص می‌شود.  با این حال، بر خلاف الکل های آلیفاتیک بالاتر، حذف b با تشکیل یک پیوند چندگانه امکان پذیر نیست.

زیر واکنش های صنعتی مهم متانول شامل موارد زیر است (شکل 1):

 • هیدروژن زدایی و هیدروژن زدایی اکسیداتیو
 • کربونیلاسیون
 • استری شدن با اسیدهای آلی یا معدنی و مشتقات اسیدی
 • اتریفیکاسیون
 • اضافه شدن به پیوندهای غیر اشباع
 • جایگزینی گروه های هیدروکسیل
شکل شماره 1 :  واکنش های صنعتی مهم متانول :
واکنش های صنعتی مهم متانول

واکنش های صنعتی مهم

4 ) تولید :

1-4  ) اصول :

1-1-4 ) ترمودینامیک :

حواله متانول از گاز سنتز حاوی مونوکسید کربن (CO) و دی اکسید کربن (CO2) را می توان با واکنش های تعادلی زیر توصیف کرد:

آنتالپی های واکنش از آنتالپی های استاندارد واکنش دهنده ها و محصولات تعیین می شوند. هر دو واکنش گرمازا هستند و با کاهش حجم همراه هستند.

بنابراین تشکیل متانول با افزایش فشار و کاهش دما مطلوب است، حداکثر تبدیل توسط ترکیب تعادل تعیین می شود.

علاوه بر دو واکنش متانول ساز ، واکنش گرماگیر دی اکسید کربن و هیدروژن ( معادله 3 : آب معکوس – واکنش تغییر گاز ، RWGS ) نیز باید در نظر گرفته شود:

به منظور سادگی، معادلات (1) و (3) را می توان به عنوان مسیرهای واکنش مستقل مورد بحث قرار داد.

سپس تبدیل CO2 به (معادل 2) نتیجه کلی معادلات (1) و (3) است و ثابت تعادل K2 می تواند باشد.

فرمول :

به عنوان K2 ¼ K1 K3 توصیف شده است.وقتی رفتار غیر ایده آل گازها در نظر گرفته شود، ثابت های تعادل به صورت زیر تعیین می شوند:

که در آن fi، فوگاسیته، با ضریب فوگاسیته، و پی فشار جزئی مولفه i است. تعدادی فرمول عددی برای محاسبه ثابت های تعادل وابسته به دما K1 و K3 وجود دارد. ;

نتایج آنها به طور گسترده ای متفاوت است. یک مدل استاندارد که به طور گسترده برای فرآیند استفاده می شود شبیه سازی توسط GRAAF در سال 1986  ارائه شد.

ضرایب فوگاسیته را می‌توان با فرض حلالیت ایده‌آل برای تک تک اجزای خالص تعیین کرد یا می‌توان آنها را از معادلات حالت مناسب محاسبه کرد.

تبدیل های تعادلی را می توان با استفاده از یک معادله مدل حالت مناسب، به عنوان مثال، مدل Soave-Redlich-Kwong (SRK) محاسبه کرد.

برای یک گاز سنتز استاندارد حاوی CO ، CO2  و مواد بی اثر (  15 درصد حجمی  CO، 8 درصد حجمی CO2، 74 درصد حجمی H2، و 3 درصد حجمی  CH4  )  تبدیل های تعادلی در شرایط مختلف در شکل 2 نشان داده شده است.

در دماهای بالا، واکنش های تشکیل مطلوب نیست و واکنش RWGS غالب است، همانطور که با تشکیل CO خالص از CO2 نشان داده می شود.

: وابستگی تعادل واکنش به فشار و دما به A) تبدیل CO و B) تبدیل CO2

: وابستگی تعادل واکنش به فشار و دما به A) تبدیل CO و B) تبدیل CO2

شکل 2 : وابستگی تعادل واکنش به فشار و دما به A) تبدیل CO و B) تبدیل CO2
5 ) فناوری فرآیند

قدیمی ترین فرآیند برای تولید متانول صنعتی شیراز ، تقطیر خشک چوب است، اما این دیگر اهمیت عملی ندارد. فرآیندهای دیگر، مانند اکسیداسیون هیدروکربن ها، تولید به عنوان یک محصول جانبی سنتز فیشر-تروپش مطابق با فرآیند سنتول، فرآیند متانول فشار بالا (HP)، (25-30 مگاپاسکال) و فرآیند با فشار متوسط ​​(MP) ،)10-25 مگاپاسکال) دیگر مهم نیستند.

از متانول پتروشیمی کاوه در حال حاضر در مقیاس صنعتی منحصراً با تبدیل کاتالیزوری گاز سنتز مطابق با اصول فرآیند متانول کم فشار (LP)، (5 تا 10 مگاپاسکال) تولید می شود.

مزایای اصلی فرآیندهای کم فشار عبارتند از هزینه های سرمایه گذاری و تولید کمتر، قابلیت اطمینان عملیاتی بهبود یافته و انعطاف پذیری بیشتر در انتخاب اندازه کارخانه.

برای تولید متانول صنعتی را می توان به سه مرحله اصلی تقسیم کرد:

 1. 1. تولید گاز سنتز
 2. 2. سنتز متانول
 3. 3. فرآوری متانول خام
6 ) جابجایی، ذخیره سازی و حمل و نقل

1-6 )  کنترل انفجار و آتش اشتعال پذیری

1 متانول و بخارات آن نشان دهنده یک مشکل ایمنی بالقوه است. نقطه اشتعال 12.2 درجه سانتیگراد (لیوان بسته) و دمای احتراق 470 درجه سانتیگراد است. بنابراین در آلمان در گروه احتراق B VbF قرار می گیرد.

بخار متانول در غلظت های 5.5 تا 44 درصد قابل اشتعال است. فشار بخار اشباع در 20 درجه سانتیگراد 128 کیلو پاسکال است. بنابراین یک مخلوط متانول-هوا اشباع شده قابل اشتعال در محدوده دمایی وسیع است. در گروه احتراق G1، کلاس انفجار 1 قرار دارد (ExRL).

در اماکن و کارگاه هایی که احتمال وجود بخار در آنها وجود دارد، تجهیزات الکتریکی باید مطابق مقررات مربوطه طراحی شوند:

 • دستورالعمل های حفاظت در برابر انفجار (ExRL) .
 • مقررات حاکم بر تجهیزات الکتریکی در مناطق خطر انفجار (ElE V)
  • DIN VDE 0165
   • DIN EN 50 014–50 020

E برای دستورالعمل‌های بین‌المللی در مورد استفاده از متانول، باید از انتشارات انجمن شیمی‌های تولیدی رجوع شود.

متانول خالص و بدون آب رسانایی الکتریکی بسیار کمی دارد. بنابراین هنگام انتقال و جابجایی باید اقداماتی برای جلوگیری از شارژ الکترواستاتیکی اتخاذ کرد.

پیشگیری از آتش سوزی : محدودیت های VbF در میزان قابل ذخیره سازی در محیط آزمایشگاه باید رعایت شود.

چه زمانی مقادير زيادي متانول در فضاهاي بسته ذخيره مي شود، نظارت با استفاده از نمايشگرهاي حد انفجار پايين تر مطلوب است. تجهیزات اطفای حریق دائمی باید در انبارهای بزرگ تهیه شود.

توپ های آب معمولاً در مزارع مخازن ذخیره سازی برای خنک کردن سازه های فولادی نصب می شوند و تانک های مجاور در صورت آتش سوزی. مخازن بزرگ باید دارای سیستم لوله کشی دائمی برای فوم های اطفاء حریق مقاوم در برابر الکل باشند.

آتش نشانی :

برای آتش سوزی های کوچک می توان از مواد اطفاء حریق معمولی مانند پودر، دی اکسید کربن یا هالون استفاده کرد. آب به عنوان یک عامل خاموش کننده برای آتش سوزی های حاوی مقادیر زیادی متانول نامناسب است زیرا با این ترکیب قابل اختلاط است. مخلوط های حاوی مقادیر کمی متانول نیز ممکن است بسوزند. فوم های مقاوم در برابر الکل مبتنی بر پروتئین مناسب هستند.

شعله متانول شیراز عملاً در نور روز نامرئی است، که آتش نشانی را پیچیده می کند. شعله متانول دوده تولید نمی کند، اگرچه فرمالدئید و مونوکسید کربن در هنگام احتراق و در صورت کمبود اکسیژن تشکیل می شوند.  بنابراین هنگام اطفاء حریق در مناطق بسته باید از ماسک تنفسی استفاده کرد.

2 – 6 ) ذخیره سازی و حمل و نقل

ذخیره سازی در مقیاس کوچک : مقادیر کمی (10 لیتر) متانول برای مصارف آزمایشگاهی و صنعتی در بطری های شیشه ای یا قوطی های فلزی ذخیره می شود. مقادیر تا 200 لیتر در بشکه های فولادی ذخیره و حمل می شود. برخی از بطری ها و ظروف پلاستیکی به دلیل نفوذپذیری و خطر انحلال نرم کننده ها قابل استفاده نیستند.

پلی اتیلن و پلی پروپیلن با چگالی بالا مناسب هستند، در حالی که پلی (وینیل کلرید) و پلی آمیدها نامناسب هستند.

ذخیره سازی در مقیاس بزرگ : مقادیر زیادی متانول در مخازنی ذخیره می شود که از نظر طراحی و ساخت با مخازنی که برای فرآورده های نفتی استفاده می شود مطابقت دارد. مخازن استوانه ای با ظرفیت از چند صد متر مکعب تا بیش از 100000 متر مکعب به طور معمول استفاده می شود.در مخازن با سقف ثابت، اقدامات خاصی (مانند پوشش نیتروژنی) باید اتخاذ شود تا از تشکیل یک جو قابل اشتعال در فضای بالای سطح مایع جلوگیری شود. در صورت نوسان سطح متانول ممکن است انتشار رخ دهد. برای جلوگیری از این مشکلات، مخازن بزرگ اغلب به سیستم اسکرابر یا سقف های شناور مجهز می شوند. بنابراین باید در مقابل ورود آب باران توجه شود.

ذخیره سازی بدون آب:

بدون آب و بدون دی اکسید کربن، خطوط لوله و پمپ ها را می توان از فولاد با درجه معمولی ساخت. مهر و موم ها را می توان از الیاف معدنی، گرافیت و فلز ساخت. لاستیک استایرن-بوتادین، لاستیک کلر-بوتادین و لاستیک بوتیل-کلروبوتیل را می توان برای آب بندی شفت استفاده کرد.

حمل و نقل در مقیاس بزرگ : در سراسر جهان معامله می شود. گرایش اخیر به سمت انتقال تولید به مکان‌هایی که از مراکز صنعتی دور هستند که گاز طبیعی ارزان قیمت در دسترس است به این معنی است که حدوداً 30 درصد از متانول تولید شده در سراسر جهان باید از طریق دریا به کشورهای مصرف کننده (ژاپن، اروپا، ایالات متحده آمریکا) منتقل شود.  تانکرهای ساخته شده ویژه با ظرفیت تا 40000 تن برای این منظور در دسترس هستند.  در آسیا تمایل به ظرفیت 50000 تا 70000 تن تانکر است. با این حال، بیشتر متانول توسط کشتی های اختصاصی حمل می شود.

مهم ترین نقطه انتقال متانول در اروپا، روتردام است. عمدتاً از طریق آبراه های داخلی در کشتی هایی با ظرفیت های بین 1000 تا 2000 تن در مناطق صنعتی داخلی توزیع می شود. به دلیل حمل و نقل با کشتی های غیر اختصاصی می توان ناخالصی ها را به دلیل تغییر مکرر محموله وارد متانول کرد. تجزیه و تحلیل قبل از تحویل به طور کلی ضروری است.

همچنین توسط واگن های تانک جاده ای و ریلی حمل می شود. قطارهای جفت دائم متشکل از چندین واگن مخزن بزرگ با خطوط مشترک پر کردن، تخلیه و تهویه برای تامین مشتریان بزرگ استفاده می شود.

حمل و نقل :

حمل و نقل از طریق خط لوله فقط برای تأمین نیاز کاربران در مجتمع های شیمیایی محصور و مستقل اهمیت دارد.

مقررات ایمنی حاکم بر حمل و نقل : حمل و نقل متانول به عنوان محموله کمتر از محموله در کشتی‌ها، کانتینرها و فله مناسب، تحت مقررات خاصی است که از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. تلاشی در حال انجام است و در حال حاضر به خوبی پیشرفت کرده است تا این مقررات در EC هماهنگ شود. مقررات قانونی مربوطه حاکم است حمل و نقل کمتر از خودرو و فله از طریق دریا، در آبراه های داخلی و از طریق راه آهن، جاده و هوایی به شرح زیر است:

مقررات ایمنی حاکم بر حمل و نقل

مقررات ایمنی حاکم بر حمل و نقل

http://www.ugr.es/~tep028/pqi/descargas/Industria%20quimica%20organica/tema_1/documentos_adicionales/a16_465_metanol.pdf